Майже всі батьки знають, що таке кишкові коліки у новонароджених. Це явище стосується майже кожного немовляти, проте завжди настає несподівано. Не один сон був перерваний плачем дитини, яку турбували коліки.
Кожному малюкові поряд з повноцінним харчуванням та гарним доглядом необхідне батьківське кохання та турбота. Але навіть здорові діти, які нормально розвиваються під невсипущою увагою дорослих, можуть кричати. Діти, які не кричать і не плачуть, бувають лише у казках. Причому крик та плач може бути обумовлений різними приводами. У такому разі матері необхідно дослухатися своєї дитини, адже тільки за допомогою крику новонароджений може повідомити про своє нездужання. Єдиний спосіб інформувати оточуючих - крик - несе інформацію про те, що немовля відчуває дискомфорт: зголодніло, промок, хоче спати, чогось злякався або відчуває біль. Найчастіше новонароджені страждають через болі в животі.
Механізм спазмоутворення
Термін «коліка» перекладається з грецької як – «болі в кишці». Приступоподібні різі з'являються в животі у немовлят перші півроку після народження. Статистичні дані свідчать, 70 % дітей страждають до 3-х місячного віку. Найчастіше батьки первістків опускають руки і панікують, тому що не можуть заспокоїти дитину, хоча їм раніше це вдавалося.
Однак не варто впадати у відчай, якщо немовля продовжує кричати: як правило, коліки новонароджених не вважаються хворобою або патологією. Больові відчуття в органах травлення свідчать про їх адаптацію при переході новонародженого в середовище існування. У процесі ембріогенезу травний тракт дитини не функціонував, а одразу після народження позитивно впливали гормони матері, які допомагають засвоювати їжу.
А через 10-15 діб «нутрощі» важко – йде хвороблива перебудова, тому діти й плачуть.
Чому з'являються кольки?
Почуття болю, що супроводжується криком, проявляється у всьому різноманітті і зумовлено низкою причин: недорозвиненням нервово-м'язового апарату та недостатнім виробленням лізуючих ферментів кишечника, фізіологічною схильністю до метіоризму. Гази – результат посиленого газоутворення – впливають на кишкову стінку, викликаючи спазми.
Мучаються «гострим животом» частіше малюки, чиї мами змушені вдаватися до штучного вигодовування, але і «груднички» схильні до цієї напасті через порушення раціону матері-годувальниці. Провокуючим фактором стає проникнення надлишкового обсягу повітря під час сосання.
Прояви нездужання відповідає «правилу трьох»:
- коліки даються взнаки до кінця 1 місяця життя;
- при кишкових спазмах крик може тривати приблизно 3:00 на добу;
- частота появи кольк – близько 3 разів на тиждень;
- при досягненні дитиною 3-4 місяців, кольки припиняються.
Гострий напад починається спонтанно, про біль немовля кричить голосно і з надривом. Шкірні покриви, особливо на обличчі, червоніють, кулаки стискаються, ручки притиснуті до тулуба, ступи на дотик крижані. Дитина починає стукати ніжками або підтягує коліна до живота, який здувається та напружується. Дефекація призводить до явного полегшення стану. Раптовий крик з'являється в процесі їжі або незабаром після годування, частіше перед сном. Під час нападу малюк може зригувати або вирвати, але блювота однорідна маса, без сторонніх згустків.
Заходи першої допомоги при коліках
Коліки вимотують всіх настільки, що рідкісна мати залишається спокійною від крику, що не припиняється протягом 2-3 годин. Страждає і малюк: почуття болю, що наростає, і крик розхитують його нервову систему. Але мати повинна зберігати витримку і не зриватися, немовля це відчуває.
«Приборкати» коліки можна за допомогою нехитрих вправ. Коли дитина почне плакати, рекомендується зігріти його животик нагрітою пелюшкою або грілкою. Ідеально для цих цілей підходить антиколіковий пояс Miniland Naturcalm.
Він являє собою з органічної бавовни на липучці. У внутрішній кишені розташовані 2 мішечки з насінням просо та лаванди. Мішечок можна розігріти, покласти у внутрішню кишеню та пояс одягнути на дитину. Він м'яко грітиме животик, що знімає біль. Потім можна зробити легкий масаж круговими рухами за годинниковою стрілкою. Доцільно перевернути його та викласти на живіт до мами, забезпечивши шкірний контакт. Якщо ці засоби є неефективними і дитина не заспокоюється, допоможе спільний прийом теплої ванни.
Слід подбати і про профілактичні заходи. Щоб запобігти появі кольк, слід боротися з першопричиною, що перешкоджає накопиченню газів. Перед кожним годуванням слід привчити немовля до профілактичної гімнастики: легкого масажу живота підтягування ніжок до живота в положенні лежачи на спині, викладання дитини на живіт з одночасним погладжуванням спинки. По можливості слід годувати його грудьми. Якщо дитина повністю перейшла на штучні суміші, необхідно переконатися у правильному приготуванні. Педіатр порадить, якому саме виробнику віддати перевагу, а від придбання яких сумішей краще утриматися. Мати під час годування повинна простежити, чи так дитина захопила сосок або соску.
Допоможуть спеціалізовані антиколікові соски, що перешкоджають проходженню повітря. Після їди не можна відразу укладати малюка, слід потримати його у вертикальному положенні, щоб вийшло «зайве» повітря при зригуванні. Мамам, що годують, необхідно переглянути своє меню. У їхньому раціоні не місце високоалергенним продуктам. Продукти, що викликають бродіння в кишечнику, і як наслідок, що посилюють газоутворення слід обмежити. Замість молока краще вживати кисломолочні продукти, а від яєць, яйця, морепродуктів, кісточкових, капусти, прянощів і шоколад краще на якийсь час відмовитися.
При безперервних болях полегшити стан може газовідвідна трубка, введена в задній прохід малюка. Перед використанням кінчик змащують дитячим кремом або вазеліном.
Лікарські засоби від колік
Іноді підручними засобами не обійтися, може допомогти медикаментозна симптоматична терапія. Потрібна консультація дитячого лікаря призначення відповідних лікарських засобів.
Таким чином, для боротьби з коліками Вам потрібно просто знайти «свій» спосіб, що працює. Поява кольок залежить від обставин, типу харчування, самого харчування та ще безлічі факторів. Але головне це те, що коліки переживають практично всі батьки, просто наберіться терпіння та попросіть родичів допомогти вам у цей період.