До народження другої дитини необхідно готуватися не тільки батькам, а й первістку. Все своє життя він перебував в центрі уваги дорослих, тому може дуже болісно відреагувати на появу братика або сестрички, які претендують на значну частку любові мами і тата. Ось що радять робити психологи, для того щоб допомогти дитині впоратися зі своїми переживаннями.
По-перше, можна запропонувати малюкові пройти «курс молодого бійця», тобто навчити його поводитися з немовлям, звичайно ж, за допомогою ляльки. Пупса і аксесуари до нього дитина повинна вибрати сам. Нехай доглядає за ним: купає, годує, укладає спати, гуляє. Якщо ж син або дочка категорично не бажають возитися з лялькою, варто подумати про придбання домашнього вихованця. Це, звичайно, може викликати певні організаційні труднощі, але дитина, швидше за все, буде з задоволенням піклуватися про новий підопічному.
По-друге, в психологічну підготовку до появи младшенького необхідно внести ігровий момент. Спільні ігри допомагають формуванню дружніх і довірчих відносин між батьками і дітьми. Щовечора можна проводити творчі заняття, наприклад, ліпити з пластиліну сім'ю їжачків або ведмедів з двома дітками. Ставлення крихти до виготовлення самого маленького звірка стане чудовою ілюстрацією його почуттів до майбутнього брата чи сестри. Якщо він зробить все абияк, не варто відразу ж змушувати його вносити зміни, з часом він сам захоче поліпшити свою роботу.
По-третє, для зближення дітей можна попросити старшої дитини підібрати кілька варіантів імені для молодшого. Якщо дорослі в кінцевому підсумку зупиняться на одному з них, це дуже добре вплине на взаємини хлопців. Крім того, знайомство з новим членом сім'ї має сенс почати ще до його народження, нехай син або дочка розмовляють з майбутнім малюком, співають пісеньки, розповідають віршики. По-четверте, напередодні появи другої дитини варто приділити особливу увагу вмінню первістка спілкуватися з іншими людьми. Навіть дво-трирічної дитині необхідно вчити аналізувати зв'язок між своїми вчинками та їх наслідками. Крім того, до малюка необхідно донести, що питання за допомогою кулаків не вирішуються. У цьому здатні допомогти не тільки розмови, але і лялькові вистави, ігри тощо.
По-п'яте, важливо заздалегідь продумати, де буде знаходитися малюк під час пологів. Бажано не відправляти його до бабусі або до інших родичами. Взагалі, необхідно постаратися, щоб побутові умови первістка не змінилися. Тому переїзд в іншу кімнату або перестановку меблів слід здійснити за кілька місяців до народження младшенького.
По-шосте, після появи новонародженого важливо вибрати правильну стратегію. Первісток не зобов'язаний бути нянею і підпорядковувати свої бажання інтересам дитини. Наполегливі прохання про допомогу і ідеальному поведінці неминуче викличуть протест з його боку. Найкраще постійно говорити старшому про те, як його любить молодший, але вимагати від нього відповідних почуттів не можна. Дитина має право не приймати зміни в своєму житті і злитися на них. Необхідно обговорювати з ним негативні переживання і постійно доводити свою щиру любов.
Дуже часто старша дитина сильно ревнує до молодшого. В общем-то, малюка можна зрозуміти, адже батьки, і правда, присвячують новонародженому більше часу, ніж йому з цілком об'єктивних причин. Незважаючи на всі складнощі, мамі варто знаходити в собі сили і час на первістка, адже він дуже сильно потребує її любові і турботі.